Jára Macoun bronzový na Mistrovství SVĚTA juniorů 2022!

Úspěch české reprezentace na mistrovství světa juniorů v bezmotorovém létání nese regionální stopu

Jičín, Tábor

Od 30. července do 13. srpna 2022 se nad Táborem proháněla bezmotorová letadla. Ve dvou kategoriích závodilo 74 pilotů z 21 zemí světa. Na čtrnáctidenním mistrovství světa v bezmotorovém létání obsadila česká juniorská reprezentace po mnoha letech hned dvě místa na stupních vítězů. Na druhém místě skončil Lukáš Kříž, bronz si domů přivezl Jaromír Macoun z Prachova u Jičína.

Podobně jako nejznámější cyklistický závod na světě, i piloti větroňů mají svůj závod rozdělený do několika etap. Náročný program jedenácti soutěžních etap ve 14 dnech zahrnoval rychlostní disciplíny, k jejichž splnění museli závodníci taktizovat a měnit plány z minuty na minutu.

Průběh závodu

Průběh závodů je velmi závislý na počasí. Letošní program si závodníci pochvalovali, počasí jim umožnilo létat jedenáctkrát, což není pravidlem. Denní letová úloha je vypsána pořadatelem v jedné ze dvou disciplín. V první je cílem v co nejvyšší rychlosti proletět zadanými body. Začátek i cíl představuje imaginární páska, kterou letadlo protíná. Rychlost, polohu a výšku zapisuje speciální záznamové zařízení, které se dá považovat za jakousi černou skříňku. Údaje z tohoto zařízení pak slouží k hodnocení soutěžících. Běžně se létají vzdálenosti od 250 po 500 kilometrů a dosahuje se rychlostí od 80 po 130 kilometrů za hodinu. Druhý typ úlohy je velmi podobný . Opět je klíčové dosáhnout co nejvyšší rychlosti, nicméně zde je větší volnost výběru tratě. Trasu si závodník určuje sám podle aktuálního stavu počasí. Během závodu se dbá na bezpečnost letu, proto při nedodržení pravidel, jako například průlet v jiné než zadané letové výšce nebo ohrožení jiného soutěžícího čeká závodníka penalizace. Právě penalizace za nízký přílet, která postihla francouzského pilota pomohla jičínskému závodníkovi v posledním letovém dni poskočit ze 4. místa na bronzový stupínek.


Půlhodinový televizní dokument o celém závodu můžete shlédnout na ČT sport zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10188372938-letecky-sport/222471291188003/

1. soutěžní den – mapa závodu (zdroj: soaringspot.com)

Medailonek závodníka

Jaromír Macoun (*1999) pochází z Jičína je absolvent Lepařova gymnázia a nyní studuje 5.ročník Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Létání se věnuje od roku 2015 na jičínském letišti. Už o dva roky později se umístil na mistrovství České republiky juniorů na třetí pozici. Další sezónu přidal stříbrnou medaili do své sbírky z českých juniorských šampionátů. Tímto se kvalifikoval na Mistrovství světa v maďarském Szegedu, kde nakonec skončil na 10. místě. V roce 2021, po covidové pauze, získal nešťastně bramborovou medaili na Mistrovství evropy juniorů, konaném v Litvě. Naštěstí si spravil chuť 3. místem při letošním mistrovství světa.

https://www.jwgc2022.cz/