Zdeněk Borůvka ml. vítězem AZ CUPu

První závod plachtařské sezóny 2022 AZ CUP Zbraslavice

Tradiční první plachtařská soutěž sezóny AZ CUP ve Zbraslavicích se konala v termínu od 22. do 30. dubna 2022. Ve třídě klubové soutěžilo 22 posádek, ve třídě kombinované 24 posádek. V devíti dnech soutěžního období umožnilo počasí odlétat v každé třídě šest soutěžních dní a zároveň i šest bodovaných disciplín. Ověřily se nově konstruované prostory a souvisejíci postupy. Soutěžní období se začíná pomalu vracet zaběhnutému pořádku, který narušila epidemie Covid-19 a hlavně nečitelná vládní opatření. Bohužel situace s cenami paliv a vlastně všech vstupů je nekompromisní, plachtění jako levný snadno dostupný letecký sport začíná být minulostí.

Jarní počasí má pro organizátory připraveno nejedno překvapení a AZ Cup 2022 nebyl výjimkou. Hned první soutěžní den musel být pro nepřízeň počasí zrušen. Na sobotu už určitá šance na letění byla a organizátoři vypsali racing 256 km pro třídu Klub a 313 pro třídu Kombi. Disciplínu vyhráli Eda Niko a Tomáš Suchánek. Naopak vysoko nasazení Ondra Dupal a Jan Zahrádka skončili na poli a tak se jejich šance na medailové umístění téměř rozplynula.

Předpověď počasí na následující dny byla velmi špatná a prognóza letění byla nejdřív na úterý nebo středu. Opravdu až 26. dubna se počasí dostavilo k soutěžení a organizátoři vypsali AAT na dvě hodiny. Ve třídě Klub zabodoval Zdeněk Borůvka ml. a Jan Zahrádka zaútočil z posledního místa na druhé. Ve třídě Kombi zvítězil Petr Tichý ze Zbraslavic a ujal se vedení. Ve středu 27. dubna nebylo počasí snadno čitelné závodníci dostali opět AAT na dvě hodiny. Celá disciplína se letěla prakticky pod souvislou dekou vysoké oblačnosti. Ve třídě Klub uspěl Eda Niko, ve třídě Kombi domácí Martin Hřivna.


Čtvrtek 28. dubna byla příležitost provětrat křídla a organizátoři nasadili dlouhá pravítka a naplánovali 1000b disciplínu. Ve třídě Klub se letěl racing 408 km a ve třídě Kombi 528 km. V klubovkách zvítězil domácí Jakub Kmošek před Zdeňkem Borůvkou. ve třídě Kombi zabodoval Daneš Grula z Medlánek před Tomášem Suchánkem.


Na pátek 29. dubna byla původně plánována ještě delší trať ale počasí se zesložitilo. I tak byla vypsána 1000b disciplína racing 375 km pro Klub a pro Kombi 480 km. Ve třídě Klub zvítězil Z. Borůvka a v celkovém pořadí přeskočil o 4 body Edu Nika. Do té doby dobře létající Linda Vašatová (AK Mladá Boleslav) skončila na poli po 50 km a připravila se o místo v první desítce. Ve třídě Kombi předvedl formu Ondra Dupal, na druhém místě se umístila posádka Kučírek/Kantor s EB 28. V celkovém pořadí ale situace zůstala stejná – s malým náskokem vítězí P. Tichý před M. Hřivnou. Sobotní finále bude opravdu zajímavé.

Sobota 30. dubna byla ovlivněna velmi nepříjemnou a hustou vysokou oblačností, která v pruzích postupovala od jihozápadu na východ a postupně se rozpouštěla. Vhodné startovací okénko bylo před a možná i po jednom takovém výrazném pruhu. Organizátoři vsadili na první pokus a vypsali AAT na 2 hodiny. Větší část závodníků odletěla na trať, ale necelá desítka zůstala v blízkosti letiště a vyčkávala, jestli druhý interval nebude lepší. Většina z nich bohužel ve slabí termice nevydržela a přistála na letiště zpět. Starty ke druhému pokusu o oblet si dávali v okamžiku, kdy první závodníci přistávali po úspěšně zaletěné trati. Někteří druhý oblet vzdali. Jak se vyčkávání vyplatilo, můžete posoudit z výsledkové listiny. Ve třídě Kombi zvítězil Tomáš Suchánek, který se posunul na celkové třetí místo, před Janem Koťanem (oba letěli později), ve třídě Klub pak David Popovský těsně následovaný Martinem Urbanem. Třetí skončil Zdeněk Borůvka (pozdní odlet) a zachránil tak své průběžné první místo v celkovém pořadí.


V sobotu 30. 4. 2022 večer vše zakončilo slavnostní vyhlášení výsledků a díky příhodnému termínu i zapálením ohně a oslavou pálení čarodějnic. Jaro je definitivně tady a plachtařská sezóna byla úspěšně zahájena!


Výsledky

Na stupně vítězů ve třídě Klub se postavili:
1. místo – Zdeněk Borůvka ml. z Aeroklubu Jičín
2. místo – Eduard Niko z Aeroklubu Priedvidza/Zbraslavice
3. místo – David Popovský z Aeroklubu Rakovník

Vítězové ve třídě kombinované:
1. místo – Martin Hřivna z Aeroklubu Zbraslavice
2. místo – Petr Tichý z Aeroklubu Zbraslavice
3. místo – Tomáš Suchánek z Aeroklubu GAC Benešov

Kompletní výsledky jsou k dispozici na webu: https://www.soaringspot.com/en_gb/az-cup-2022-zbraslavice-2022/


Text i foto převzato z webu Aeroklubu ČR